Ось і літні канікули і тисячі школярів, вийшовши зі школи, цілими днями займатимуться різними справами: купатимуться у морі, гулятимуть по місту, ходитимуть в ліс, проводитимуть свій вільний час перед екранами телевізорів та моніторами комп’ютерів. На жаль, у дорослих немає літніх канікул і вони продовжують ходити на роботу, залишаючи своїх дітей без нагляду. Щоб приємна відпустка не стала трагічною, необхідно пояснити дітям, де їх може підстерігати біда і до яких наслідків можуть привести ті або інші розваги.

По-перше, згадайте разом з дітьми правила пожежної безпеки в побуті і при відвідуванні лісових масивів. Пояснтіть дітям, що ні в якому разі не можна гратись з сірниками. Адже, необережно кинутий сірник в квартирі може привести до пожежі. Розкажіть про те, що пожежа легко поширюється, особливо в жарку пору року по сухій траві, тирсі і іншим горючим матеріалам та в лічені хвилини може набути таких масштабів, що боротися з нею буде під силу тільки пожежній техніці. Поясніть про небезпеку піротехніки, яка також нерідко є причиною травматизму дітей. Ще з дитиною треба поговорити про те, що у разі виявлення невідомих предметів, розливу ртуті або боєприпасів не можна ні до чого торкатись, необхідно негайно зателефонувати за номером 101 і повідомити про свою «знахідку». Обов’язково треба нагадати дітям про правила користування побутовими електроприладами.

Наступне про що треба поговорити з дітьми перед відпочинком — це правила поведінки на воді. Купатися і пірнати дозволяється тільки в призначених для купання місцях. Не можна близько підпливати човнів і скутерів, стрибати у воду з човна, з крутого берега, особливо в незнайомих місцях. Намагайтеся не залишати дитину без нагляду біля водойм.

Ще одна небезпека, яка чекає дітей влітку – це сонячний удар та сонячний опік. Якщо дитина довго перебуває на вулиці без головного убору, біди не минути. Підступність сонячного удару полягає в тому, що погіршення здоров’я заявляє про себе тільки через 6-8 годин. Сонячний удар супроводжується порушенням кровообігу, пітливістю, слабкістю, головним болем, шумом у вухах, задишкою, почервонінням шкіри, іноді втратою свідомості. У дитини, яка перегрілася, підвищується температура до 38-40 ºС. Допомога при сонячному ударі полягає у наступному: дитину треба роздягнути, покласти в затінку і напоїти прохолодним чаєм, мінеральною або кип’яченою водою.

Сонячний опік – це почервоніння і хворобливе запалення шкіри під впливом сонячних променів. Якщо опік досить сильний, через деякий час на постраждалій ділянці з’являються пухирі, а через декілька днів шкіра починає облазити і лущитися. Тому при щонайменшому почервонінні шкіри відведіть дитину у будинок або хоча б в тінь. Обмийте постраждалі ділянки прохолодною водою і змастіть кремом.

Якщо ви зібралися на відпочинок у ліс, пам’ятайте про небезпеку кліщів.  На прогулянку в ліс одягайте світлий і, навіть, білий одяг. Кліщі на білому помітити легше, ніж на чорному. Одягніть щільний головний убір або пов’яжіть косинку. Кліщ муже очікувати дитину де завгодно: в траві, на стежині, на галявині. Тому після прогулянки в лісовій або по луговій місцевості уважно огляньте тіло дитини. Якщо ви виявили кліща, покладіть на нього будь-яке кільце (наприклад каблучку) так, щоб кліщ опинився в середині, і налийте на нього рослинну олію. Ця процедура перекриє комасі кисень, і він почне вилазити зі шкіри. Обов’язково продезінфікуйте місце укусу перекисом водню, а потім зеленкою.

Літній період характеризується частими грозами. Щоб не трапилося біди під час грози, поясніть дітям основні правила поведінки:

Уникати відкритої місцевості. Якщо з якоїсь причини залишилися в полі наодинці з грозою необхідно сховатися в будь-якому можливому заглибленні: канавці, рівчаку, улоговинці або найнижчому місці поля, присісти і пригнути голову.

Уникати води. Вода – відмінний провідник струму. Удар блискавки поширюється довкола водоймища в радіусі 100 метрів. Інколи вона б’є в береги. Тому не те що купатися, а навіть відпочивати біля води під час грози не рекомендується.

Намагайтеся сховатися. Найбезпечніше під час грози знаходитися у приміщенні з громовідводом. Якщо гроза застала вас у місті, необхідно сховатися в магазині, під’їзді або, на крайній випадок, перечекати грозу під навісом біля стін будівель.

Ховаючись під деревами, не забувайте про те, що блискавка найчастіше потрапляє в найвищі з них (дуб, тополя, сосна). Отже, чим менше деревце, під яким ви знайшли притулок, тим краще.

Від грози не потрібно бігти. Чим ширший крок, тим небезпечніший для вас удар блискавки.

Не варто пересуватися на велосипедах і мотоциклах.

Дуже небезпечно під час грози розмовляти по мобільному телефону. Навіть розряджений, він є магнітом для блискавок.

Влітку діти проводять вільний час перед комп’ютерами та телевізорами. Пам’ятайте! Перегляд телепередач, Інтернет новин, фільмів та ігор понад три годин на день викликає у дітей та підлітків стійкі симптоми нервового та психічного розладу, виснаження нервової системи, до того ж впливає на погіршення зору та постави. Тому намайтеся контролювати перебування дитини перед екраном телевізора чи монітором комп’ютера!

Сподіваємось, наші поради і ваше небайдуже ставлення до власних дітей допоможуть зробити літній відпочинок приємним та безпечним!