Тепловий та сонячний удари


Сонячний удар – це хворобливий стан, за якого спостерігається розлад роботи головного мозку внаслідок тривалого впливу сонячних променів на непокриту поверхню голови людини.

Тепловий удар виникає внаслідок дії високої температури навколишнього середовища, особливо за високої вологості повітря і відсутності вітру. Зумовлене зовнішніми чинниками підвищення температури тіла складно спинити, оскільки немає тепловіддачі, організм не може охолодитися і температура тіла продовжує зростати. Особливо швидко перегріваються немовлята, а також діти раннього віку. Перегрів може статися не лише на вулиці, а й у приміщені, зокрема, якщо воно належно не провітрюється. Сприяють перегріву організму фізичні вправи, які призводять до втрати рідини разом з потом, особливо, якщо ці втрати нічим не компенсуються. Тому так важливо під час літнього оздоровчого періоду вживати багато рідини.

Симптоми теплового удару: 

·         головний біль, нудота і блювання, бажання присісти або навіть прилягти;

·         підвищення температури тіла до 40 – 41 º С,

·         почервоніння шкіри, яке невдовзі змінюється її зблідненням, іноді з виникненням синюшного відтінку;

·         запаморочення,іноді знепритомніння;

·         судоми, марення.

Увага! Якщо вчасно не надати допомогу, людина може впасти у кому, у неї виникне серцева недостатність.

Сонячний удар є різновидом теплового. Його симптоми – головний біль, млявість, блювання. Інколи сонячний удар може спричинити кому. Так само, як і при тепловому ударі, симптоми перегрівання поглиблюються за підвищеної вологості повітря.

Є кілька ступенів сонячного удару:

·         легкий ступінь, що супроводжується загальною слабкістю, головним болем, нудотою, почастішанням пульсу та дихання, розширенням зіниць;

·         середній ступінь, ознаками якого є кволість, сильний головний біль із нудотою та блюванням, зниження слуху, невпевненість рухів, хитка хода), інколи – знепритомніння, а також почастішання пульсу та дихання, підвищення температури тіла до 39 – 40º С.

Порядок надання першої долікарської допомоги при тепловому та сонячному ударі

·         Передусім слід винести потерпілого із зони перегрівання та швидко охолодити його тіло. По змозі потрібно негайно облити тіло холодною водою або обгорнути мокрим простирадлом, чи обкласти шматками льоду/снігу з морозильної камери. Якщо тепловий удар трапився на вулиці, то потерпілого можна занести у магазин, обладнаний кондиціонером, а потім уже обливати холодною водою. Якщо потерпілий притомний (або його вдалося повернути до пам’яті), йому потрібно дати випити прохолодної води.

·         При нудоті і блюванні потерпілому слід надати зручне положення, щоб він не захлинувся блювотною масою. Якщо всі ці заходи особливого ефекту не дають, то потерпілого необхідно доставити до лікарні.

Профілактика теплового і сонячного ударів

·         Щоб запобігти тепловому чи сонячному удару, необхідно дотримуватися кількох простих правил. Насамперед потрібно вживати багато води. У спекотну погоду, що поєднується з високою вологістю, необхідно пити значно більше рідини, ніж зазвичай. Зазвичай доросла людина має випивати за добу 2 – 2,5л. води, а дитина – трохи менше. До того ж улітку обов’язково потрібно носити головний убір. Від дії сонячних променів захистить також парасолька. Якщо з яких-небудь причин необхідно тривалий час перебувати на подвір’ї та ще й фізично працювати, то запобігати перегріву допоможе періодичне обливання холодною водою.