Незважаючи на весь досвід медицини в наданні допомоги при ураженнях отрутами тваринного походження, ця проблема залишається достатньо важливою.

Ніколи не слід ставитись зневажливо до таких отруєнь, тому що розвиток симптомів і перебіг отруєння залежать не тільки від отрути, а ще й від місця ураження, часу надходження отрути до організму та попередньої сенсибілізації (чутливості).

Змії, як правило, самі на людину не нападають. Вони кусають для самозахисту, коли людина несподівано наступає, хапає рукою разом з травою, переслідує їх. Медичні працівники та фахівці інших спеціальностей, які надають допомогу потерпілим, повинні бути інформовані щодо отруйних тварин, які мешкають в тому чи іншому регіоні.

Небезпечні для людини отруйні змії.

ЕПІДЕМІОЛОГІЯ

На території України розповсюджені гадюкові (Viperidae) – гадюка звичайна (Viperidae berus) та гадюка степова (Viperidae ursini). Отрута цих змій утворюється та міститься в спеціальних альвеолярно – трубчастих залозах.

ПАТОГЕНЕЗ

В отруті гадюк міститься віперотоксин і ферменти – гіалуронідаза й інші протеолітичні ферменти (місцеве ураження підшкірних структур та ендотелію капілярів), фосфоліпаза (гемоліз, коагулопатії), токсичні поліпептиди, амінокислоти та вуглеводи. Організм людини реагує на укус змії вивільненням гістаміну, брадикініну, простагландинів та серотоніну. В патогенезі інтоксикацій отрутами гадюки велике значення відіграє їх гемокоагуляційна дія. Вона обумовлена зниженням осмотичної стійкості еритроцитів під впливом антикомплементарного фактора отрут та ферментів лецитинази та фосфоліпази. Кардіотоксична дія отрути може спостерігатись при укусах гадюки звичайної.

Зміїна отрута в організмі людини розповсюджується через лімфатичну систему, однак при потраплянні отрути в судину розповсюджується кровотоком. У таких випадках місцеві симптоми не встигають розвинутися й виникає дуже важкий стан.

Зміїна отрута в організмі людини видаляється через шлунково-кишковий тракт, залози зовнішньої секреції та нирки.

КЛІНІЧНА КАРТИНА

Клінічна картина токсичної дії зміїної отрути залежить від багатьох обставин. Найнебезпечнішими є укуси змії в шию, обличчя та волосисту частину голови. Крім того, чим вища температура повітря, тим інтенсивніше розвиваються симптоми. Менш безпечні укуси в кінцівки, в той же час вони найбільш ймовірніші.

Після укусу змії відзначаються гіперемія, крововиливи, набряк і відносно слабкий біль у місці укусу. При важких формах отруєння відзначаються множинні крововиливи та пухирі, що подовжуються на тулуб (лімфангоїт), збільшення лімфатичних реґіонарних вузлів та їх болючість (лімфаденіт), тромбоз відводячих вен. При цьому виникає геморагічне просякання тканин. Кінцівка набуває синюшного чи аспідно-сірого кольору. За короткий час з’являються млявість, блідість шкіряних покривів, потовиділення, спрага, блювання, біль у животі, тахікардія, гіпотензія. Поступовий розвиток колаптоїдного стану призводить до серцевої недостатності, послаблення дихання, а потім до смерті. Можливі бронхоспазм, екзантема, коагулопатія, гемоліз, судоми. Відзначається неспіввідношеність температури тіла та пульсу – при невисокій лихоманці (37,2 – 37,8 º С) пульс сягає до 120 і більше. Рана на місці укусу кровоточить, на її місці можуть з’являтись виразки та некрози. В перші 30-90 хвилин відзначається гіперкоагуляція, множинні мікротромбози в капілярах. Після цього з’являються фаза гіпокоагуляції й кровотеч (носові, шлунково-кишкові, гематурія). Смертність від отрути гадюк становить, за даними різних авторів, від 2 до 12%.

Максимальний рівень отрути в крові відзначається в перші дві години після укусу, період його напіввиведення становить 6-12 годин.

З ускладнень найнебезпечнішими є гангрена та сепсис. У подальшому можуть спостерігатись десквамація епітелію шкіри, тупий ниючий біль, атрофія м’язів, порушення нервової провідності.

ЛІКУВАЛЬНІ ЗАХОДИ

Первинна допомога (стосується всіх змій):

1)якнайшвидше транспортувати постраждалого до лікарні;

2) запобігти розвиткові небезпечних для життя станів;

3) полегшити ранні прояви інтоксикації;

4)категорично заборонено вживання алкоголю, який посилює всмоктування отрути.

Загальні рекомендації з надання невідкладної допомоги:

1) заспокоїти постраждалого;

2) не торкатись місця укусу – тільки протерти його вологою тканиною для видалення отрути з поверхні;

3) обмежити рух кінцівки – зафіксувати її в підвищеному положенні;

4) транспортувати постраждалого до лікарні;

5) ні в якому випадку не накладати джгут;

6) запобігати потенційно небезпечних традиційних заходів: надрізання, припікання, вирізання, відсмоктування отрути ротом чи іншими методами.

Загроза використання джгутів, давлячих пов’язок та інших оклюзійних методів:

1)ішемія, гангрена;

2)ушкодження поверхневих нервів, особливо латерального підколінного;

3)посилення фібринолітичної активності в перетягнутій кінцівці;

4)застій крові, набряк, посилення кровотечі з перетягнутої кінцівки;

5)шок при знятті тугого джгута;

6) осилення місцевої дії отрути;

7)слід зазначити, що використання охолодження кінцівки на сьогодні має багато розбіжностей в рекомендаціях різних авторів (деякі автори відзначають суттєві ускладнення при використанні льоду).

Лікувальні заходи при ранніх проявах інтоксикації (під час транспортування постраждалого):

1) огляд постраждалого з обов’язковим визначенням частоти дихальних рухів, артеріального тиску та частоти серцевих скорочень;

2) вимір окружності кінцівки на рівні набряку та на 10 см проксимальніше його;

3) венепункція; 

4) страх: моральна підтримка, седативні препарати (сібазон та інші);

5) біль: анальгетики;

6) блювання: покласти постраждалого на бік, головний кінець нош опустити, проти блювотні;

7) інфузійна терапія сольових розчинів;

8) анафілаксія: адреналін; при гіпотонії покласти головою до низу; при задусі, бронхоспазмі – кисень; при алергійних проявах Н1-блокатори. 

Лікувальні заходи на госпітальному етапі надання медичної допомоги:

1) огляд постраждалого з обов’язковим визначенням частоти дихальних рухів, артеріального тиску та частоти серцевих скорочень;

2) вимір окружності кінцівки на рівні набряку та на 10 см проксимальніше його та порівняння цих розмірів з попередніми; 

3) клініко-біохімічне обстеження: ЗАК,ЗАС, гематокрит, коагулограма, електроліти крові, білірубін, сечовина, загальний білок, консультація хірурга. За показами – інші дослідження і консультації; 

4) продовження інфузійної терапії, розпочатої на догоспітальному етапі з введенням колоїдів та залужненням плазми;

5) при збудженні – введення седативних препаратів (сибазон та інші);

6) при болю – введення анальгетиків; 7) введення специфічного антидоту (антитоксину);

8) введення протиправцевої сироватки або анатоксину (згідно з інструкцією);

9)  введення антикоагулянтів при відсутності кровотеч. У разі виникнення кровотеч на тлі введення гепарину застосовується антидот: протаміну сульфат – 1 мг/ 100 ОД гепарину;

10) антибіотики широкого спектра дії;

11) за показаннями – синдромна терапія;

12) гемодіаліз за показаннями при наявності ознак гострої ниркової недостатності; 

Потерпілих з легким ступенем тяжкості потрібно наглядати протягом 6 – 8 годин. При середньому або важкому ступені тяжкості хворий перебуває під наглядом лікаря не менше 24 годин.

Антитоксинову терапію не потрібно проводити в усіх випадках отруєнь, тому що:

-всі існуючі антитоксини можуть призвести до небезпечної сироваточної реакції;

-антитоксин має діапазон специфічної чи параспецифічної нейтралізуючої дії й тому у випадках надходження до організму отрути, що не відноситься до цього діапазону, не буде мати ефекту;

-антитоксини завжди багато коштують, та термін їх придатності обмежений часом.

Показання до призначення антитоксину.

А. Системна інтоксикація.

1) гемостатичні порушення: спонтанна системна кровотеча (наприклад, із ясен, носа), коагулопатія (наприклад, не згортання крові, підвищений рівень показників розпаду фібриногену, тромбоцитопенія);

2) серцево-судинні порушення: шок, аритмія, набряк легень;

3) нейротоксичність;

4) генералізований гострий некроз скелетних м’язів;

5) порушення свідомості;

Б. Важка місцева інтоксикація.

Набряк, що охоплює більше половини укушеної кінцівки, чи наявність великих пухирів або крововиливів. Великий ризик некрозу пов'язаний з укусами в пальці.

ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ВВЕДЕННЯ АНТИТОКСИНУ

Взагалі протипоказань до введення анатоксину в постраждалих з небезпечною для життя інтоксикацією немає. В осіб з атопічним анамнезом (астма, сінна лихоманка) та в зафіксованих випадках підвищеної чутливості до сироваток ризик виникнення тяжких негативних реакцій дуже високий.

У разі укусу змії невідомого виду застосовують полівалентний антитоксин, який вводять у дозі 5 мл за хвилину болісно або протягом 30 – 60 хвилин крапельно в ізотонічному розчині натрію хлориду. На місце проколу вени накладають давлячу пов’язку.

РЕАКЦІЯ НА АНТИТОКСИН

1) нейротоксичність: розвивається повільно;

2)серцево – судинні ускладнення;

3) зупинка спонтанної системної кровотечі;

4) поновлення згортання крові: 1 – 6 годин; 

Алергічні реакції на антитоксин:

1) ранні – розвиваються через 10 – 15 хвилин після початку введення. З’являються кашель, серцебиття сверблячка, нудота, блювання, головний біль;

2) пірогенні реакції – розвиваються через 1 – 2 години після початку антитоксинової терапії. З’являються озноб, тремтіння, різке підвищення температури тіла, блювання, пронос. Лікування: застосовуються фізичні засоби охолодження, введення антипіретиків;

3)пізні реакції – за типом сироваточної хвороби. Розвивається в середньому через 7 діб після введення. Лікування: антигістамінні засоби застосовуються при відносно слабких реакціях; у важких випадках застосовуються додатково глюкокортикостероїди.